چاپ        ارسال به دوست

جزئیات برپایی موکب و برنامه فرهنگی در نقاط مختلف نجف، کربلا و مسیر پیاده‌روی

به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس؛ کمیته مراسمات اربعین، امسال برنامه‌های مختلفی را در شهر‌های نجف‌، کربلا و مسیر پیاده‌روی زوار در نظر گرفته است.

برای اطلاع از جزئیات این برنامه‌ها دقایقی با علی‌اکبر مداحی مسئول کمیته مراسمات ستاد فرهنگی اربعین به گفت‌وگو نشستیم.

اجرای برنامه در شهر‌های نجف و کربلا و مسیر پیاده‌روی

وی در گفت‌وگو با فارس درخصوص موکب‌های که قرار است در عراق برپا شوند گفت: امسال در نقاط مختلف کربلا و نجف برنامه و موکب خواهیم داشت که شامل چهار موکب در نجف و اجرای برنامه از دهم تا هفده صفر، برگزاری مراسم در صحن فاطمه الزهرا (س) در طبقه فوقانی بعد از نماز جماعت ظهر و عصر و مغرب و عشا، مسجد شهید حکیم همه شب بعد از نماز مغرب و عشا، شارع کوفه روبه‌روی مسجد حنانه بعد از نماز مغرب و عشا در موکب حضرت ابوالفضل (ع)، موکب فاطمه الزهرا (س) شارع کوفه روبه‌روی مسجد شاکری و شارع امیرالمؤمنین شب‌ها بعداز نماز مغرب و عشاء است.

برنامه‌های فرهنگی مسیر کربلا به نجف

مداحی به اجرای برنامه‌های مختلف در مسیر پیاده‌روی نجف تا کربلا اشاره کرد و گفت: در عمود ۲۸۵ موکب امام رضا (ع) هر شب بعد از نماز مغرب و عشا به طور ثابت حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان و حاج صادق آهنگران اجرای برنامه دارند. در عمود ۷۰۷ موکب علی‌ابن موسی‌الرضا (ع) از دهم تا هفدهم صفر بعد از نماز‌های ظهر، مغرب و عشا برنامه داریم، در عمود ۷۸۰ موکب ریحانه الحسین (ع) ظهرها بعد از نماز مغرب از ۱۵ صفر تا ۱۸ صفر با حضور سیدمجید بنی‌فاطمه پذیرای زائران هستیم، در عمود ۸۲۸ موکب صاحب‌الزمان (عج) از سیزدهم تا هجدهم بعد از نماز ظهر و مغرب و عشا به عزاداری می‌پردازیم.

وی ادامه داد: در عمود ۹۳۲ موکب میثاق با شهدا برپا است و با حضور حاج میثم مطیعی بعد از نماز ظهر و شب از ۱۵ تا ۱۸ صفر برنامه دارد، عمود ۱۰۸۰ موکب حضرت معصومه (س) باحضور حجت‌الاسلام فرحزاد و مداحی حاج حسن شالبافان پذیرای علاقه‌مندان است و همچنین عمود ۱۱۲۰ موکب خدام‌الحسین (ع) ظهر و شب بعد از نماز از دهم تا نوزدهم صفر باحضور سخنرانان و مداحان کشوری به اجرای برنامه برنامه زائران امام حسین(ع) می‌پردازیم.

زمان‌بندی و برنامه‌های مواکب

مسئول کمیته مراسمات ستاد فرهنگی اربعین درباره زمان‌بندی برنامه‌های اربعین گفت: این برنامه‌ها از هشتم ماه صفر (۲۶مهر) با پخش زنده دعای کمیل در صحن فاطمه الزهرا (س) شروع و با دعای ندبه (۱۱ آبان) ۲۳ صفر در کربلای معلی پایان می‌پذیرد. همچنین سه هفته پخش زنده کمیل و ندبه داریم، که هفته اول در نجف صحن فاطمه الزهرا (س) برگزار می‌شود. همچنین کمیل و ندبه هفته دوم روز‌های ۱۵ و ۱۶ صفر در موکب خدام‌الحسین (ع) در عمود ۱۱۲۰ با حضور حجت‌الاسلام پناهیان و حاج سعید حدادیان برگزار و به طور زنده پخش خواهد شد. مراسم دعای کمیل و ندبه هفته سوم هم روزهای ۲۲ و ۲۳ صفر در کربلای معلی برگزار و به طور زنده پخش می‌شود.

سخنرانان و مداحانی که امسال در عتبات به اجرای برنامه می‌پردازند

وی درخصوص سخنرانان و مداحان حاضر در مراسم اربعین امسال گفت: امثال حجج ‌اسلام میرباقری، عابدینی، حاجتی، فرحزاد، عالی، طائب، پناهیان، برادران، مؤمنی، نظافت، ریاضت، حائری‌زاده، میلانی‌‌نژاد، بی‌آزار، آقامیری و مداحان اهل بیت(ع) آهنگران، سعید حدادیان، محمدرضا طاهری، حیدرزاده، سماواتی، سلحشور، بنی‌فاطمه، میرداماد، مطیعی رسولی، هوشیار، نیکبختیان، رمضانپور، بیوکافی، عباسی، مهدوی‌نژاد، شالبافان، پویانفر، سروری، بذری، طاهری صدر، احمدی، خلیلی، حسین طاهری، ایزدی، قربانعلی، موحدی و ذاکری به مدح و ثنای امام حسین(ع) و یاران باوفایش می‌پردازند.

نشانی مواکب و حسینیه‌های منتخب

مداحی درباره نشانی مواکبی که در آن برنامه‌‌ها برگزار می‌شود گفت: امسال اکثر موکب‌ها در کربلا از ۱۳ صفر تا ۲۰ صفر برنامه دارند که تعداد محدودی از موکب‌ها از ۱۰ صفر شروع کرده و تا ۲۳ صفر ادامه می‌دهند که موکب‌های کربلا عبارتند از: موکب احباب‌الرضا (ع) مرکزی جنب کنسولگری سابق، موکب حسین‌جان واقع‌در حسینیه قمی‌ها، شارع جمهوری، موکب ثارالله واقع‌در حسینیه قمی‌ها، شارع جمهوری، موکب امام خمینی (ره) واقع در باب‌البغداد بعد از موکب قصرالحیات، موکب فاطمه الزهرا (س) واقع در سیده جوده، شارع ستین، ورزشگاه المیار، موکب احمد بن موسی (ع) جنب هتل بیارق کربلا، شارع روضتین، موکب کربلا واقع در مقام امام صادق (ع)، موکب شباب‌الرضوی واقع در باب طویرج، اول جاده حله.

وی ادامه داد: کمیته مراسمات ستاد فرهنگی اربعین امسال در فندق الرسل در نجف و در کربلا شارع روضتین فندق علی‌الدر است.

راه‌های کمک به کمیته مراسمات ستاد فرهنگی اربعین

مسئول کمیته مراسمات ستاد فرهنگی اربعین درخصوص راه‌های کمک به این ستاد گفت: علاقه‌مندان می‌توانند از یکی از روش‌های زیر ما در برگزاری هرچه بهتر برنامه‌ها یاری کنند.

سامانه ۷۸۰: #۱۳۱۴*۷۸۰*

شماره کارت: ۶۱۰۴۳۳۷۷۹۰۰۸۷۸۷۶به نام مراسمات اربعین

شماره حساب: ۵۷۹۵۳۶۸۲۲۵ بانک ملت

وی با توصیه به زائران عتبات در ایام اربعین امسال گفت: علاقه‌مندان می‌توانند در کانال کاروان عشق به نشانی @KAREVANESHGH1397 عضو و از برنامه‌های مراسمات اربعین به طور کامل و دقیق و روزانه مطلع شوند. همچنین گزارش مراسم‌های اعلام شده از طریق این کانال اطلاع‌رسانی می‌شود.

انتهای پیام/


١١:٢٢ - 1397/07/23    /    شماره : ١٨٥٨٤    /    تعداد نمایش : ١١٨٦خروج